fbpx

Idealna dieta dla Ciebie… istnieje

Spis treści

Idealna dieta dla Ciebie… istnieje

Idealna dla Ciebie dieta to dieta dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji, celów i warunków zdrowotnych. Uwzględnia różnorodne czynniki, aby stworzyć spersonalizowany plan żywieniowy, który będzie skuteczny i dostosowany do konkretnej sytuacji. Oto kilka kluczowych elementów:

Indywidualne cele

Dieta powinna być dostosowana do indywidualnych celów jakie chcesz osiągnąć. Może to być utrata wagi, zwiększenie masy mięśniowej, przybranie na wadze, poprawa stanu zdrowia i samopoczucia, wyrównanie niedoborów pokarmowych czy remisja chorób takich jak choroby tarczycy, insulinooporność, hipercholesterolemia i wiele innych.

Preferencje żywieniowe

Aby dieta była przez Ciebie chętnie stosowana, niezwykle istotne jest by zawierała produkty i potrawy, które lubisz, a wykluczała te, których nie znosisz. Bo sam pomyśl ile czasu jesteś w stanie się zmuszać do jedzenia potraw, które Ci nie smakują? Dwa, trzy dni? Góra tydzień, a później rzucasz dietę i wracasz do swoich starych przyzwyczajeń, które chciałeś przecież zmienić….

Stan zdrowia

Dieta na miarę musi brać pod uwagę ewentualne problemy zdrowotne, alergie, nietolerancje pokarmowe czy inne specyficzne potrzeby medyczne, które Cię dotyczą. Przecież jeśli przykładowo po nabiale źle się czujesz, to nie może on pojawiać się w Twoim diecie. Trzeba zastąpić go innymi produktami. Podobnie rzecz ma się z innymi problemami zdrowotnymi.

Styl życia

Plan żywieniowy powinien być dostosowany do Twojego stylu życia, uwzględniając harmonogram dnia, aktywność fizyczną i inne codzienne czynniki. To niezwykle ważne, by to dieta była dopasowana do Ciebie, a nie Ty do diety. Sam pomyśl: przecież księgowa, która spędza w pracy 8 godzin za biurkiem, nie może mieć takiej samej diety jak sprzedawca w supermarkecie, bo to się nie sprawdzi. Podobnie uczeń, który chodzi do szkoły, nie jest w stanie zjeść jajecznicy na drugie śniadanie, bo jest wtedy w szkole, więc łatwiej mu zabrać kanapkę czy ciasteczka owsiane. Oczywiście takich przykładów mogłabym podać mnóstwo, ale myślę, że już wiesz o co chodzi z tym dopasowaniem 🙂

Wsparcie psychologiczne

Dieta powinna być zintegrowana ze wsparciem psychologicznym, by pomóc CI radzić sobie z emocjami związanymi z jedzeniem. To właśnie od swojego dietetyka powinieneś się dowiedzieć, jak radzić sobie w sytuacji gdy zdenerwowany sięgasz odruchowo po słodycze czy chipsy. Oczywiście wiedza to jedno, a praktyka to drugie. Nie zawsze Ci się uda i czasami Twoja silna wola przegra z pokusami, ale to jeszcze nie powód by odpuszczać dietę. Szukaj dietetyka, który będzie Cię wspierał, podsuwał rozwiązania, a nie ganił, za każde najmniejsze odstępstwo.

Dostosowanie do zmian życiowych

Plan żywieniowy musi być elastyczny i dostosowywać się do zmian w  Twoim życiu, takich jak zmiana godzin pracy, podróże, urlopy czy choćby konieczność opieki nad chorym dzieckiem. To niezwykle ważne, byś miał możliwość wprowadzić poprawki, gdy Twoja sytuacja życiowa ulegnie zmianie. Pamiętaj, że idealnie zbilansowana dieta nie będzie skuteczna, jeśli nie dasz rady jej wprowadzić w życie. Dlatego od lat wyznaję zasadę, że dieta ma być realna, a nie idealna i takie podejście świetnie się sprawdza 🙂

Monitorowanie postępów

Włączenie mechanizmów monitorowania postępów, takich jak śledzenie spożycia jedzenia, pomiary masy ciała czy mierzenie obwodów pomoże Ci dostrzec pojawiające się zmiany i przyczyni się do kontynuowania diety. Sam przecież wiesz, że jak już pojawią się pierwsze efekty, choćby w postaci luźniejszych ubrań czy lepszego samopoczucia lub ustąpienia męczących dolegliwości Twoja motywacja szybuje w górę. Wiesz już, że to co robisz przynosi efekty, zaczynasz wierzyć, że tym razem osiągniesz swój cel i po prostu kontynuujesz swoją dietę.

Dostosowanie diety do zaistniałych zmian

Regularne dostosowywanie planu żywieniowego na podstawie postępów i zmian jest niezwykle ważne. Zmiana nawyków żywieniowych to proces długofalowy i nie kończy się w chwili osiągnięcia wymarzonej wagi czy ustąpienia objawów chorobowych. Oczywiście plan diety ulega wtedy modyfikacji, w przypadku diet odchudzających wiąże się to ze zwiększeniem kaloryczności diety, a w przypadku chorób dietozależnych czy nietolerancji pokarmowych ze stopniowym rozszerzeniem diety. Nigdy nie powinien to jednak być powrót do starych nawyków sprzed diety, bo wtedy jest niemal stuprocentowa pewność, że za jakiś czas problem powróci, a tego przecież nie chcesz.

Dieta na miarę jest podejściem holistycznym, które bierze pod uwagę Twój całościowy obraz, starając się stworzyć plan żywieniowy, który jest nie tylko skuteczny, ale także realistyczny i dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli chcesz otrzymać swoją indywidualną „dietę na miarę” skontaktuj się ze mną, a wspólnie opracujemy plan żywieniowy na miarę Twoich potrzeb.

Podobne posty